Jak se vyvíjely košile

Košile je dnes neodmyslitelnou součástí pánského šatníku. Jak se tento kousek oblečení vlastně vyvíjel?

Sledovat historii košil můžeme od 15. století. Košile bývala součástí spodního prádla a oblékala se přes hlavu. Tvořila vrstvu mezi tělem a kabátcem (podobný kousek oblečení, jako sako). Plnila účel izolační, hygienický, a chránila před nepříjemným materiálem dalších vrstev. Její větší část nebyla vidět, střih byl tedy velmi jednoduchý, a rovný, materiálem byl mačkavý len.

V 16. století se košile začaly šít z batistu. U krku a na rukávech měly ozdobnou stahovací šňůrku. Další novinkou byly boční rozparky a použití výšivek. V této době vznikl košilový límeček. Ten byl nejdříve stojatý, až později překlopený. U krku se začaly umísťovat knoflíčky.

V 17. století se začala móda stávat pohodlnější a košile se nosily viditelněji. Tehdy byly košile bílé, kontrastní s kabátcem, a značily společenské postavení muže. Stále neposkvrněné a zářivě bílou košili si mohli totiž dovolit jen ti muži, kteří jich měli dostatečné množství. Vidět byl především límeček a manžety. Vynalezly se tedy odepínací viditelné části košile. Nemusela se prát celá košile, ale stačilo vyměnit límeček a manžety. Z jezdeckého úboru (saka) se vyvinul postupně pánský oblek. V něm byla košile velmi důležitá. Střih se stával pohodlnějším, projmutějším v pase, a začaly se objevovat i košile jiných barev.

Boom prestižních košil různých barev a vzorů nastal v Londýně v 19. století, vzniklo zde centrum dodavatelů těch nejkvalitnějších košil. Ty byly oblíbené významnými muži celého světa, i královskou rodinou. Dodnes jsou košile z Jermym Street velmi vyhledávané a prestižní. Po 1. světové válce se staly populárními bavlněné košile se střihem obepínajícím postavu, různých barev, límečkem s cípy obrácenými dolů a manžetami s knoflíčky, které propagoval král Edward VIII. Velice populární se staly i košile proužkované nebo kostkované.

Dnes můžeme pořídit košile nejrůznějších střihů, barev, se zajímavými límci, kapsičkami, a dalšími ozdobnými prvky. Nosí se k mnoha typům kalhot a hodí se pro formální i neformální příležitost

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*