Pánské šle v dnešní módě

Šle neboli kšandy zajišťují, aby kalhoty držely v pase, a zároveň opticky prodlužují postavu. Možná tento módní prvek považujete za překonaný, ale vězte, že šle jsou opět v módě. Je ale třeba vědět, jak na ně.

První šle v dnešní podobě se objevily na konci 18. století ve Francii. Ty původní, klasické, měly kožená poutka a upínaly se ke knoflíkům přišitým na vnitřní straně kalhot a nosily se tradičně ke kalhotám s vysokým pasem. Kšandy s kovovým mechanismem uchycení typu „aligátor“ se začaly nosit až koncem 19. století. Považovány byly spolu s košilemi za součást spodního prádla, kterou se neslušelo ukazovat na veřejnosti. Ve 20. století šly kšandy poněkud do ústraní, i když nikdy nevymizely, ale dnes jsou zase „in“.

Existují tři základní typy šlí, a to podle tvaru křížení na zádech X, H nebo Y. Každému muži může vyhovovat jiný styl. Liší se i šířka šlí. Velmi úzké kšandy jsou většinou asociovány s punkovou módou a skinheady.

Kšandy jsou oblíbeným prvkem stylu britských gentlemanů, stále častěji se setkáme se šlemi nošenými jen tak přes košili, bez saka, bundy nebo kabátu, model může být doplněn kravatou nebo motýlkem. Setkat se můžeme i s prvkem v podobě spadlých šlí, a není to žádná novinka, nosí se střídavě již déle než dvě desítky let.

Každopádně šle jsou doplňkem sebevědomých mužů, kteří se nebojí trochu vybočit, upozornit na sebe a přitáhnout ve svém modelu zrak kolemjdoucích. Pokud se dobře sladí vše jako celek, budete působit jako módní gentlemani a navíc se zbavíte padajících kalhot.

Moderní muž, který nosí šle správně sladěné s ostatním oblečením, projevuje jistou zálibu v minulosti a dobrý vkus, je vidět, že o módě přemýšlí a že má rád pohodlí. Existuje základní pravidlo, které je nutné dodržet, a to nikdy si nevzít šle společně s páskem. Je to nelogické a zároveň také společenské faux-pas.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*