Jak se správně obléknout na pracovní pohovor?

Tuto otázku si určitě někdy položí každý muž. Není totiž dobré oblečení pro takovou příležitost podcenit, má větší význam, než si myslíme.

V každé situaci, ale při pracovním pohovoru o to více, je důležitý první dojem, který na lidi uděláme. Obrázek o vás si na pohovoru udělají třeba i za půl minuty, proto rozhodně přemýšlejte, co na sebe.

Zásadou je, obléci se na takové úrovni, která převyšuje o jednu nebo dvě pozice místo, o které se jdete ucházet. Asi vás jako první napadne, že si vezmete oblek, a tím nic nezkazíte. Může to tak být, ale bohužel nemusí. Záleží na pozici, o kterou se ucházíte, a na zvyklostech v oblékání dané firmy. V mnoha případech se bude hodit tradiční černý oblek s kravatou, ale pokud se jedná třeba o pozici automechanika, budou stačit slušné kalhoty, košile a například svetr. Rozhodně nechoďte na pohovor v pracovním oblečení!

U některých oborů není tak zásadní, zda přijdete oděni dle nejnovějších trendů a hledí se spíše na to, jestli působíte seriózním a slušným dojmem. Ovšem někdy je to, jak přijdete oblečeni a sladěni, přímo součástí rozhodování o vašem přijetí či nepřijetí na danou pozici. Jedná se především o obory, kde budete firmu reprezentovat, a také o obory, které se nějakým způsobem dotýkají módy.

Na pozice v oboru právo, ekonomika a finance vždy volte skvěle padnoucí oblek bez nějakých výstřelků. U oboru, kde se bude dbát i na vaši kreativitu, si můžete dovolit něco méně tradičního. Pro práci v módním průmyslu nebo reklamě můžete zvolit společenské kalhoty, netradiční košili s dlouhými rukávy, ležérní sako nebo zajímavou kombinaci barev. V černém obleku s kravatou asi moc úspěchu nesklidíte. Je tu totiž na místě, abyste zaujali i svým oblečením.

Rozhodně je ale lepší nijak nezazářit, ale zároveň být slušně oblečen a vyhnout se módním přešlapům. Oblečení musí dokonale padnout, nesmí být zmačkané nebo špinavé. I boty obujte čisté a vhodně zvolené. Dejte si pozor na krátké nebo naopak příliš dlouhé nohavice a rukávy, rozepnutý poklopec, neupravený límec, špatně zapnuté knoflíky u košile či saka a další detaily, které dokážou dojem zkazit. Svým oblečením zkrátka dáváte najevo, jak moc o danou pozici stojíte a do jisté míry i to, jak se pro ni hodíte.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*